Bonding – dla każdego?
Od pewnego czasu w mediach społecznościowych królują szybkie metamorfozy uśmiechu. Czy faktycznie w sposób bezpieczny i trwały w czasie jednej wizyty można zmienić uśmiech u każdego?
Zacznijmy od tego czym jest bonding?
Jest to nic innego jak pokrycie widocznych – wargowych powierzchni zębów wysoko estetycznym materiałem kompozytowym. Jest to technika stosowana w stomatologii od lat, jednak dawnej była zwykle stosowana w stosunku do pojedynczych, wybranych zębów. Wraz z rozwojem materiałów stomatologicznych jak i oczekiwań pacjentów odnośnie szybkich i mniej kosztownych rozwiązań estetycznych, zaczęto pokrywać materiałem kompozytowym całe powierzchnie wargowe zębów uzyskując w efekcie tzw. hollywood smile.
Jest to technika, która umożliwia w szybki sposób uzyskanie równych, białych zębów. Jednak należy zdawać sobie sprawę z ograniczeń bondingu. W uzyskaniu zdrowia jamy ustnej bardzo ważna jest estetyka, ale jeszcze ważniejsza (chociaż niewidoczna) jest funkcja. Na zdrowie tzw. układu stomatognatycznego składają się zęby, ale również stawy skroniowo – żuchwowe, mięśnie, kości. Przy kompleksowym leczeniu należy brać pod uwagę powyższe struktury, które wpływają na siebie. W związku z tym maskując bondingiem poważną wadę zgryzu bez leczenia ortodontycznego może dojść do zaniechania leczenia problemów ze stawem skroniowo- żuchwowym i ostatecznie do zniszczenia jego struktury.
Ważne jest również poszukiwanie przyczyn, które doprowadziły do zniszczenia własnego uzębienia pacjenta. Na przykład pacjent, który ma problemy z bezdechem sennym może zgrzytać zębami, powodując ich ścieranie. Bez leczenia i diagnozy choroby podstawowej nie uzyskamy trwałej odbudowy zębów- pacjent zniszczy zrekonstruowane zęby tak samo jak własne.
Co więcej bonding wykonywany jest z materiału kompozytowego, który zwykle po około 5 latach wymaga naprawy czy wymiany ze względu na przebarwienia. Na pewno bardziej trwałe są odbudowy pełnoceramiczne, które nie ulegają wytarciu czy przebarwieniu z czasem.
Kto może w takim razie bezpiecznie skorzystać z bondingu?
Na pewno osoby, które nie mają problemów ortodontycznych lub są po zakończonym leczeniu, osoby bez dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych, czy bóli mięśniowych a które chciałby zmienić kształt i kolor zębów.
Bonding w odcinku przednim można połączyć również z odbudową/rekonstrukcją bocznych zębów w przypadku ich starcia. Zabieg taki może być traktowany jako ostateczny, tymczasowy przed odbudową z porcelany, może również uzupełniać całościowy plan leczenia jako nieco tańsza alternatywa rekonstrukcji zębów w stosunku do uzupełnień ceramicznych.
Zatem, aby przeprowadzić zabieg bondingu w sposób bezpieczny i przewidywalny konieczna jest pełna diagnostyka i kwalifikacja przez lekarza stomatologa.
Jeśli nie zostaną u Ciebie stwierdzone przeciwwskazania, to decydując się na zabieg bondingu w sposób szybki możesz uzyskać wymarzony uśmiech.