Stomatologia zachowawcza

TWÓJ STOMATOLOG

Altom Clinic

Stomatologia zachowawcza

Nasza klinika stomatologiczna zajmuje się diagnozą i leczeniem powstałych ubytków próchnicowych. W pierwszym stadium pojawienia się próchnicy, objawia się ona jako biała plama, możliwa do wykrycia tylko w warunkach gabinetu stomatologicznego.
W kolejnym etapie rozwoju przekształca się w plamę widoczną gołym okiem, często, na skutek pochłaniania barwników z pożywienia przyjmuje zabarwienie od żółtego do ciemno brunatnego. Jeśli nie zostanie ona wykryta na tym etapie to pochłania ona kolejne tkanki zęba z czasem docierając do jego centrum – miazgi. W tym stadium pacjent może odczuwać ból, bo próchnica znajduje się już w bliskim sąsiedztwie miazgi. Tak późne wykrycie grozi koniecznością leczenia kanałowego. Zniszczona przez próchnicę struktura zęba nie regeneruje się, jednak leczenie może zatrzymać jej rozwój.
Zabieg polega na usunięciu zniszczonych tkanek zęba oraz zastąpienie ich specjalnie do tego celu przeznaczonym materiałem.
W celu zapobiegania powstawaniu próchnicy oraz innych chorób przyzębia istotne są regularne kontrolne wizyty stomatologiczne.

Wizyta kontrolna „przegląd zębów”

Aby skutecznie ocenić potrzeby lecznicze Pacjenta konieczne jest wykonanie badania zewnątrzustnego oraz wewnątrzustnego. Jest to pierwszy etap przed planowaniem oraz rozpoczęciem leczenia.

Badanie zewnątrzustne

Badane to polega na ocenie symetrii twarzy jak i powłok skórnych. Ocenia się również stawy skroniowo-żuchwowe uwzględniając możliwość wystąpienia zaburzeń ruchomości lub patologicznych trzasków oraz bólu. Badanie zewnątrzustne może obejmować również węzły chłonne jak i badanie odgałęzień nerwu trójdzielnego.

Badanie wewnątrzustne

Badanie to polega na ocenie wzrokowej oraz dotykowej stanu języka, błon śluzowych policzków, przyzębia, dziąseł oraz wyrostków zębodołowych oraz oczywiście zębów.

Ocena zdjęć rentgenowskich

Zdjęcia te pozwalają na diagnozę niewidocznych wewnątrzustnie ubytków próchnicowych, zębów leczonych uprzednio kanałowo (endodontycznie), zębów wymagających leczenia kanałowego, bądź koniecznych do usunięcia, występowanie zaników wyrostka zębodołowego (kości) oraz zmian nowotworowych.

Jak często powinny odbywać się wizyty kontrolne u dentysty?

Wizyty te powinny odbywać się co 6 miesięcy. Tylko dokładne obejrzenie zębów przez dentystę, po ich wcześniejszym osuszeniu, może doprowadzić do wykrycia wczesnych zmian próchnicowych i rozpoczęcia ich leczenia. Pozwala to na zaoszczędzenie niepotrzebnego stresu, czasu i pieniędzy. W przypadku próchnicy wykrytej na tym etapie, lekarz udziela wszelkich wskazań, jakie kroki należy podjąć by wyleczyć zmiany oraz co robić by uniknąć kolejnych w przyszłości.

Jak wygląda leczenie próchnicy we wczesnym stadium jej rozwoju?

Leczenie polega przede wszystkim na dokładnym oczyszczaniu zębów (szczotkowanie, czyszczenie nicią oraz płukanie przeznaczonymi do tego płynami), zmniejszeniu częstotliwości i ilości spożywania cukrów oraz stosowaniu preparatów fluorkowch. Dotyczy to zmian na bardzo wczesnym etapie tzw
„białej plamy”, kiedy istnieje szansa na zatrzymanie rozwoju próchnicy i ponownej reminarzalizacji ubytku. Natomiast gdy ubytek jest bardziej rozległy, należy oczyścić próchnicę przy pomocy wiertła i odbudować go materiałem kompozytowym.

nowoczesna stomatologia

Tworzymy zespół wysokiej klasy specjalistów z wieloletnim doświadczeniem.

stałych klientów od 3 lat
pacjentów przyjętych tygodniowo
satysfakcji naszych pacjentów
zaangażowania