Endodoncja

twój stomatolog

Altom Clinic

Endodoncja – leczenie kanałowe

Ten dział stomatologii koncentruje się na rozpoznaniu i leczeniu chorób miazgi zębowej i tkanek okołowierzchołkowych. Podstawową metodą tej terapii jest leczenie kanałowe czyli endodontyczne. Wdraża się je w przypadku, w którym pojawia się infekcja miazgi będąca wynikiem zaawansowanej próchnicy.

Stomatolog endodonta usuwa martwą bądź zainfekowaną miazgę z komory i kanałów zębowych, poszerza i odkaża kanały, a następnie szczelnie wypełnia je specjalnym materiałem, zwykle gutaperką.

Leczenie kanałowe najczęściej prowadzone jest w znieczuleniu miejscowym, przy wykorzystaniu mikroskopu endodontycznego. Przed leczeniem oraz po jego zakończeniu konieczna jest diagnostyka radiologiczna – w tym celu wykonujemy rtg punktowe lub tomografię stomatologiczną.

Stomatolog endodonta – kiedy zgłosić się na wizytę?

Leczenie kanałowe stosowane jest w przypadku nieodwracalnego zapalenia miazgi zębowej, głębokich ubytków próchnicznych, ale też martwicy miazgi, zwichnięcia lub złamania zęba oraz gdy pojawiają się wskazania protetyczne – przed wykonaniem mostu czy korony.

Leczenie endodontyczne zalecane jest także w razie zapalenia tkanek okołowierzchołkowych, jak również w sytuacji, gdy pierwsze leczenie kanałowe wykonane było nieprawidłowo i pojawiają się powikłania.

Endodoncja mikroskopowa

Leczenie kanałowe zęba pod mikroskopem w wielu przypadkach pozwala uniknąć konieczności usunięcia zęba. Endodoncja mikroskopowa uważana jest obecnie za jedną z najbardziej dokładnych metod, jakimi dysponuje stomatologia. Mikroskop, zapewniając nawet 25-krotne powiększenie i odpowiednie oświetlenie pola zabiegowego, umożliwia dokładne opracowanie kanałów zębowych. Dzięki leczeniu pod mikroskopem jesteśmy w stanie poprawić leczenie kanałowe, które wcześniej się nie powiodło. Przyczyną trzech niepowodzeń mogą być pozostawione w kanałach złamane narzędzie, kanały dodatkowe, które nie zostały odnalezione i oczyszczone w trakcie pierwotnego leczenia. Są to sytuacje, z którymi jesteśmy w stanie sobie poradzić, dzięki leczeniu z użyciem mikroskopu.

nowoczesna stomatologia

Tworzymy zespół wysokiej klasy specjalistów z wieloletnim doświadczeniem.

stałych klientów od 3 lat
pacjentów przyjętych tygodniowo
satysfakcji naszych pacjentów
zaangażowania