Jednym z podstawowych pytań osób chcących zmienić swoją szczoteczkę manualną/tradycyjną , na bardziej zaawansowaną technologiczne, jest pytanie : szczoteczka elektryczna  czy może soniczna. I tu warto wyjaśnić, że szczoteczki soniczne zaliczane są do grupy szczoteczek elektrycznych, jednak różnią się zastosowaną w nich technologią. Szczoteczki zwane najczęściej elektrycznymi, w trakcie czyszczenia zębów, wykonują ruch oscylacyjno-rotacyjny, a w szczoteczce sonicznej tych ruchów już nie ma, są za to drgania. Podstawą jej pracy są fale dźwiękowe- soniczne, które wprawiają włosie w określony ruch, najczęściej wymiatający (góra-dół).  Ponad  to, do grona Szczoteczek „elektrycznych” dołączyła jeszcze szczoteczka magnetyczne która posiada okrągłą główkę, ale oprócz ruchów oscylacyjno-rotacyjnych również wibrują włókna szczoteczki.

Kiedyś, gdy pierwsze szczoteczki elektryczne pojawiły się na rynku, były to tylko urządzenia z technologią rotacyjną zatem rozróżnienie szczoteczek manualnych i elektrycznych było zasadne. Obecnie jednak, kiedy na rynku mamy nowszą generację szczoteczek elektrycznych, opartych o działanie fal dźwiękowych, pytanie powinno brzmieć: szczoteczka rotacyjna czy soniczna? Teraz, kiedy wiemy już, że szczoteczki soniczne są po prostu nowszym typem szczoteczek elektrycznych, możemy przyjrzeć się im z bliska.

Zatem jakie są FAKTY  a jakie MITY związane ze szczoteczką soniczną 🧐?

FAKTY:

  • szczotki zostały opracowane w taki sposób aby nie powodować podrażnień tkanek miękkich przyzębia.
  • efekt doczyszczania zębów i usunięcia płytki nazębnej  zawdzięczamy dzięki tysiącom mikro bąbelków, które przedostają się w przestrzenie międzyzębowe, kieszonki dziąsłowe oraz inne trudno dostępne miejsca.

MITY:

  • Szczoteczka soniczna = szczoteczka ultradźwiękowa. Różnica polega na częstości fal: W przypadku szczoteczek ultradźwiękowych jest to aż 1,6 Mhz (1.600.000 Hz), podczas gdy szczoteczki soniczne pracują z częstotliwością od 250 do ok. 700 Hz,
  • szczoteczki soniczne powodują wypadanie wypełnienia,
  • szczoteczek sonicznych nie powinny używać osoby noszące stałe aparaty ortodontyczne,
  • szczoteczką soniczną nie trzeba wykonywać żadnych ruchów, wystarczy przyłożyć ją do powierzchni zębów i sama myje.

Drogi Pacjencie, pamiętaj że nie ważne jaką szczoteczkę stosujesz, ważne jest dokładne i regularne dbanie o higienę jamy ustnej i dostosowanie techniki mycia zębów do rodzaju używanej szczoteczki.

W naszej klinice stomatologicznej Altom Clinic  mają Państwo możliwość konsultacji z higienistką stomatologiczną, która podzieli się wiedzą  o technice szczotkowania i higieny jamy ustnej.

Zapraszamy do Altom Clinic w Biedrusku (Poznań)