Potrzeba uzupełnienia braków zębowych istniała od zarania dziejów. Jednak wypracowanie bezpiecznych, skutecznych, komfortowych i wysoce estetycznych metod leczenia protetycznego zajęło ludzkości tysiące lat. Zapraszam na krótki felieton poświęcony stomatologii protetycznej- mówi lek. stom. Justyna Saadoun.

Może zacznę od omówienia rodzaju wykonywanych prac. Rekonstrukcje protetyczne dzielimy na stałe oraz ruchome. Do pierwszej grupy zalicza się pojedyncze korony oraz mosty. Są to prace protetyczne mocowane na stałe za pomocą cementów do wcześniej oszlifowanych zębów  lub przykręcane do implantów. Drugą grupą są protezy ruchome – częściowe lub całkowite. To prace, które pacjent musi samodzielnie wyjąć z ust. Częściowe, czyli mocowane na częściowym uzębieniu, a całkowite na bezzębnych wyrostkach zębodołowych lub na implantach. Wybór wykonywanej pracy zależy od stanu uzębienia pacjenta, ilości brakujących zębów w jamie ustnej, rozłożeniu tych braków, higieny jamy ustnej i możliwości finansowych pacjenta. Bywa, że pacjenci, którzy decydują się na rekonstrukcję uzębienia, korzystają z możliwości finansowania w naszej klinice jaką dają MediRaty.

Wiele lat doświadczenia w leczeniu protetycznym, postęp cyfrowy jak i coraz doskonalsze materiały, z których wykonywane są prace protetyczne pozwoliły wypracować wysoce estetyczne rekonstrukcje protetyczne, które dziś wykonujemy również w Altom Clinic.

Odbudowy stałe mogą być pełnoceramiczne (między innymi wykonane z tlenku cyrkonu) lub licowane porcelaną (na podbudowie z metalu). Oba rodzaje prac zapewniają doskonały efekt estetyczny, jednak przewagą tlenku cyrkonu jest to, że nie powoduje u pacjentów reakcji alergicznych i jest biozgodny z tkankami okołozębowymi. Odbudowy stałe czyli korony, mosty czy licówki wykonujemy nie tylko w przypadku braków zębowych. Korona protetyczna doskonale sprawdzi się w wyniku zniszczenia zęba rozległą próchnicą lub jego urazem, w przypadku patologicznego starcia naturalnej korony zęba (np. w przebiegu bruksizmu), przebarwionej tkanki zęba, która często powoduje u pacjentów silny kompleks. Koronę również można wykonać na zębie po leczeniu endodontycznym (kanałowym), aby uniknąć jego złamaniu, a także w przypadku niewielkich stłoczeń czy rotacji zębów u pacjentów, którzy z różnych powodów nie chcą leczyć się ortodontycznie. Również licówki pomogą w osiągnięciu pięknego białego uśmiechu i zazwyczaj są wykonywane w obrębie zębów przednich. Niezależnie od warunków panujących w jamie ustnej pacjenta, dzięki współpracy z doświadczonymi laboratoriami technicznymi w Altom Clinic wykonujemy te wszystkie funkcjonalne, wysoko estetyczne i naturalnie wyglądające uzupełnienia protetyczne.
Trzeba pamiętać, że na ich trwałość ma wpływ regularna higienizacja oraz wizyty kontrolne.
Zapraszamy na wizyty do Altom Clinic