Aby odpowiedzieć na to pytanie, najpierw trzeba uświadomić sobie jakie mogą być przyczyny wad zgryzu. Bardzo często, upatruje się je w wyrobionych złych nawykach jeszcze w okresie wczesnego dzieciństwa – znacznie rzadziej są to przyczyny genetyczne. Do grupy niekorzystnych dla naszego zgryzu przyzwyczajeń należą takie zachowania jak:
- ssanie palca w okresie niemowlęcym;
- matka krótko karmiąca dziecko piersią;
- niedokładne żucie pokarmu i odgryzanie kęsów;
- zbyt długie podawanie dziecku jedzenia z butelki;
- oddychanie przez usta zamiast nosem;
Statystyki pokazują, że wielu pacjentów ma nieprawidłowy zgryz. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest niestety niski poziom świadomości pacjentów i bagatelizowanie konsekwencji wyżej wymienionych działań powodujących wady zgryzu. Ponadto, bardzo często nie zdajemy sobie sprawy z następstw występującej wady zgryzu, które mogą być poważne.
Obecnie, wielu pacjentów jest przekonanych, że korekta aparatem ortodontycznym lub nakładkami przeprowadzana jest jedynie w celu poprawy estetyki uśmiechu. Tymczasem ma ona duże znaczenie głównie zdrowotne.
Osoby z wadą zgryzu są w większym stopniu narażone na infekcje jamy ustnej, gdyż jest im znacznie trudniej utrzymać odpowiednią higienę, co powoduje że osoby te częściej cierpią na próchnicę i choroby przyzębia. Ponadto, nieprawidłowe usytuowanie zębów może powodować dyskomfort podczas gryzienia i przeżuwania twardych pokarmów jak i wywoływać groźne schorzenia w jamie ustnej, które mogą skutkować nawet utratą uzębienia.
Jeśli masz wątpliwości czy twój zgryz jest prawidłowy, bądź odczuwasz inne dolegliwości związane z twoim uzębieniem, zapraszamy na konsultacje do naszej kliniki stomatologicznej. Wadę zgryzu można leczyć w każdym wieku.