Aby odpowiedzieć na to pytanie, najpierw trzeba uświadomić sobie jakie mogą być przyczyny wad zgryzu. Bardzo często, upatruje się je w wyrobionych złych nawykach jeszcze w okresie wczesnego dzieciństwa – znacznie rzadziej są to przyczyny genetyczne. Do grupy  niekorzystnych dla naszego zgryzu przyzwyczajeń należą takie zachowania jak:

  • ssanie palca w okresie niemowlęcym;
  • matka krótko karmiąca dziecko piersią;
  • niedokładne żucie pokarmu i odgryzanie kęsów;
  • zbyt długie podawanie dziecku jedzenia z butelki;
  • oddychanie przez usta zamiast nosem;

Statystyki pokazują, że wielu pacjentów ma nieprawidłowy zgryz.  Przyczyną takiego stanu rzeczy jest niestety niski poziom świadomości pacjentów i bagatelizowanie konsekwencji wyżej wymienionych działań powodujących wady zgryzu. Ponadto, bardzo często  nie zdajemy sobie sprawy z następstw występującej wady zgryzu, które mogą być poważne.

Obecnie, wielu pacjentów jest przekonanych, że korekta aparatem ortodontycznym lub nakładkami przeprowadzana jest jedynie w celu poprawy estetyki uśmiechu. Tymczasem ma ona duże znaczenie głównie zdrowotne.

Osoby z wadą zgryzu są w większym stopniu narażone na infekcje jamy ustnej, gdyż jest im znacznie trudniej utrzymać odpowiednią higienę, co powoduje że osoby te częściej cierpią na próchnicę i choroby przyzębia. Ponadto, nieprawidłowe usytuowanie zębów może powodować dyskomfort podczas gryzienia i przeżuwania twardych pokarmów jak i wywoływać groźne schorzenia w jamie ustnej, które mogą skutkować nawet utratą uzębienia.

Jeśli masz wątpliwości czy twój zgryz jest prawidłowy, bądź odczuwasz inne dolegliwości związane z twoim uzębieniem, zapraszamy na konsultacje do naszej kliniki stomatologicznej. Wadę zgryzu można leczyć w każdym wieku.